پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اختصاص ۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی ایلام به طرح زراعت چوب
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 2177
بازدید کل : 756038
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1400 ساعت 12:38
بازدید : 74 20 آذر 1400 ساعت 14:7 شماره :91667

اختصاص ۴ هزار هکتار اراضی کشاورزی ایلام به طرح زراعت چوب
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان مصوب شد ۴ هزار هکتار از اراضی ملی و کشاورزی استان ایلام به زراعت چوب اختصاص یابد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و به نقل از  خبرگزاری صدا و سیما مرکز ایلام؛ رضا احمدی در بازدید از طرح زراعت چوب در بخش دشت عباس دهلران افزود: باتوجه به ممنوعیت قطع درختان جنگلهای طبیعی شمال و نیاز کارخانه های صنایع چوب و کاغذ کشور به چوب، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در سالهای اخیر طرح زراعت چوب در سطح کشور به اجرا درآورده است.
وی عنوان کرد: برای اجرا و تکمیل ۴ هزار هکتار زراعت چوب بالغ بر ۴ میلیون اصله نهال اُکالیپتوس نیاز است که این رقم در نهالستانهای گرمسیری دهلران و مهران تولید و به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار میگیرد.
احمدی ظرفیتهای مناسب و وسعت قابل توجه اراضی ملی و زراعی شهرستان دهلران را مستعد زراعت چوب دانست و تصریح کرد: استقبال کشاورزان دهلران باعث شده درصد بیشتری از این طرح در موسیان و دشت عباس اجرا شود.
نصراله پارسه مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری دهلران نیز از افزایش میزان تولید نهال در نهالستان دهلران از ۳۵۰ هزار اصله در سال به یک میلیون ۲۰۰ هزار اصله خبر داد و افزود: با توجه به بالا آمدن سطح آبهای زیر زمینی در منطقه دشت عباس و امکان باتلاقی شدن و تبدیل اراضی به نیزار، بخش قابل توجهی از طرح زراعت چوب در زمینهای این بخش اجرا میشود.
معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران نیز از استقبال بخش خصوصی برای ایجاد کارخانه و صنایع تبدیلی و تکمیلی صنعت چوب در دهلران خبر داد و گفت: همزمان با افزایش سطح زیر کشت و توسعه این طرح، بخش خصوصی با سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیون دلاری آماده ایجاد صنایع وابسته در این شهرستان است.
مجید عسگری با بیان اینکه این سرمایه گذار تمام دستگاههای موردنیاز برای ایجاد صنایع چوب را وارد کشور کرده است گفت: با ایجاد صنایع چوب در شهرستان دهلران زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر فراهم میشود که برای تسریع در ایجاد این کارخانه نشستی با سرمایه گذار انجام شده است وقطعا با ایجاد صنایع چوب علاوه بر اشتغال در منطقه شاهد توسعه زراعت چوب در شهرستان خواهیم بود.
زراعت چوب در استان ایلام و بویژه در شهرستان دهلران از سال ۱۳۹۵ بصورت آزمایشی آغاز شده و با توجه به درآمد زایی بالای آن، جایگاه مناسبی در بین کشاورزان و مجریان طرحهای زراعت چوب بدست آورده است. 
بهره برداری از چوب تنه درختان اکالیپتوس هر ۴ تا ۵ سال یکبار صورت میگیرد و این امکان وجود دارد تا سالهای متمادی چوب مورد نیاز صنایع وابسته تامین و علاوه بر حفظ درختان جنگلهای طبیعی شمال، رونق اقتصادی برای کشاورزان را نیز به همراه خواهد داشت.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها