پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ظرفیت تولید نهال در استان ایلام به ۲۰ میلیون اصله در سال رسید
آخرین اخبار
پیگیری فرم ها
کد رهگیری
آمار بازدید
بازدید روز : 28296
بازدید کل : 670759
آخرین بروزرسانی:
25 خرداد 1400 ساعت 11:34
بازدید : 35 4 خرداد 1400 ساعت 23:33 شماره :85473

ظرفیت تولید نهال در استان ایلام به ۲۰ میلیون اصله در سال رسید
مدیرکل منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: طبق برنامه ریزی های انجام شده ظرفیت تولید نهال در نهالستان های استان در سال جاری به ۲۰میلیون اصله خواهد رسید.
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام «رضا احمدی» در گفت گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در ایلام، اظهار کرد: باتوجه به شعار سال تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی اداره کل منابع طبیعی استان ظرفیت تولید 12میلیون اصله نهال در سال را به 20میلیون اصله افزایش داده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام تاکید کرد: با تلاش کارشناسان اداره کل منابع طبیعی ۶۵ گونه از گونه‌های جنگلی متناسب با شرایط اقلیمی استان در نهالستان‌های استان تولید می‌شود و در کشور استانداردترین نهال‌ها در سطح استان ایلام تولید می‌شود.
احمدی به برخی گونه‌های تولید شده در نهالستان‌های سطح استان اشاره و تصریح کرد: گونه‌های سازگار و بومی مناطق زاگرسی از قبیل بنه و بلوط، داغداغان، کیکم، بادام و ارغوان و گونه‌های خاص نواحی رویشی خلیجی و گرمسیری و چوبده مثل کنار، انواع آکاسیا، گز، استبرق و اوکالیپتوس که با توجه به شرایط اقلیمی سازگاری فراوانی با شرایط آب و هوای استان قابلیت کشت دارند، تولید می‌شود.
وی یادآور شد: با توجه به تنوع گونه‌ای نهال‌های تولیدی و متناسب با زمان کاشت، آماده سازی بستر، تأمین نهاده‌ها و عملیات اجرایی از اواخر اسفند ماه آغاز و تا اواسط بهار ادامه می‌یابد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام گفت: بلوط، بنه، کنار، زالزالک، اوکالیپتوس، بادام و تای از جمله مهمترین گونه های جنگلی استان ایلام هستند.
احمدی بیان کرد: نهالستان های شهرستان های ایوان و مهران به عنوان دو نهالستان مادر در بحث تولید نهال برای استانهای کشور از سوی سازمان جنگل ها و نهال های استاندارد تولیدی این نهالستان ها به 15استان کشور صادرو کاشت  می شود.
وی افزود: خوشبختانه با این جهش قابل قبول و علمی و اقتصادی  در جنگل های استان و جنگل های استان و کشور انتظار داریم در سال های آتی شاهد افزایش سطح جنگل های دست کاشت در استان و سایر استان های کشور با گونه های زاگرس و خلیجی باشیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام تصریح کرد: در دو نهالستان مهران و ایوان 15میلیون اصله نهال و در سیار نهالستان های استان نیز  و پنج میلیون اصله نهال گونه های اقتصادی از جمله گل‌محمدی گیاهان دارویی گیاهان صنعتی و خوراکی تولید می شود.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
آب و هوا
The remote name could not be resolved: 'weather.yahooapis.com'

پیشخوان روزنامه ها